Fasádny obklad z kameňa. Fasáda domu nemusí byť jednofarebná.
Vhodne zvolený obkladový kameň na fasáde vás odlíši v celej ulici.

Fasáda domu spolu so soklom najviac ovplyvňujú celkový vzhľad domu. Fasádu domu vytvára nielen farba, ale aj štruktúra omietok, obklady. Kamenný obklad na fasáde rodinného domu dodá fasáde originálny vzhľad. Okrem estetickej funkcie môže fasádny obklad plniť aj ochrannú funkciu, hlavne v spodnej časti fasády, hlavne sokla.


Obklad na sokel z prírodného kameňa

Fasádny obklad z kameňa je ako ochranný a izolačný prvok využívaný v stavebníctve už desaťročia. V dávnejšej minulosti boli dostupné len miestne zdroje kameňa, hlavne v podobe štiepaného kameňa. V dnešnej dobe tieto obmedzenia už neplatia. Výber obkladového kameňa z celého sveta a jeho rôznych foriem a farieb je veľmi široký.

Aktuálnym trendom v súčasnej architektúre je využitie kameňa na fasádu vo forme rezaného alebo sekaného kameňa vo formáte menších alebo väčších pásikov tzv. remienkov.
Najbežnejšie sú kolísajúce hrúbky cca. od 1 do 3cm, čo dodáva aj finálnemu obkladu určitú plastičnosť. Spôsob lepenia takýchto obkladových pásikov z kameňa je najčastejšie bez škár.

Fasádny obklad a jeho hmotnosť

V dnešnej dome je trendom, alebo až povinnosťou zatepľovanie fasád. Často sa stretávame s otázkou, či je kamenný obklad možné lepiť aj na zateplenú fasádu. Môžete sa stretnúť aj s tvrdením že tzv. umelý kameň je v porovnaní s prírodným ľahší a jednoduchší na montáž, lepenie na fasádu. Toto tvrdenie nie je pravdivé. Hmotnosť umelého kameňa a prírodného kameňa je takmer identická, dokonca často nájdete obklad z prírodného kameňa v hrúbkach 1-2cm, kde ich hmotnosť je nižšia ako pri umelom, betónovom obklade.

Každopádne pri voľbe obkladu na fasádu by mala zohrávať úlohu estetická hodnota, a nie to, či má daný obklad 35kg alebo 45kg . V oboch prípadoch je nutné zateplovací materiál ukotviť do steny tak, aby zvládol túto záťaž. Najbežnejší spôsob, ako zvýšiť nosnosť zateplenia je použitie kotiev s tzv. kovovým tŕňom (plastový tanierik s kovovým šróbom).  Množstvo kotiev do m2 je 8-10ks, doporučené je dvojité sieťkovanie naprieč (tzv. pancierová sieťka), pričom kotvy by mali prechádzať cez sieťku.  Takto pripravený podklad znesie záťaž cca. 50-60kg/m2.

Obkladový kameň na fasádu sa lepí rovnakým spôsobom ako pri klasických obkladoch. Pre vonkajšie obklady sa používajú flexibilné lepidlá vyššej kvalitatívnej triedy s obsahom trasu, pri špecifických obkladoch doporučujeme použiť biele flexibilné lepidlo.

Po nalepení a vyzretí lepidla je vhodné obklad na stene naimpregnovať špeciálnymi prípravkami na kameň. O vhodnej impregnácii sa poraďte u vášho predajcu kameňa.

Nižšie hmotnostné zaťaženie fasády ponúka tehlový obklad, tehlové obkladové pásiky. Ich hrúbka sa zväčša pohybuje okolo 12mm a samotný obklad je pomerne ľahký, váži len cca. 20-22kg. Výhodou tehlových obkladov je aj dostupnosť rohových prvkov. Samozrejme porovnávať vzhľad kamenného obkladu s tehlovým nie je možné.


Pokiaľ bojujete s vašimi predstavami a nie ste si istý s výberom, prípadne kombináciou farby fasády a zvoleného fasádneho kameňa, v spolupráci s AH vizual sme pre vás pripravili službu vizualizácie fasády, informácie nájdete tu.

 • Vizualizacia fasady rodinneho domu, obkladom gneis G9, pásiky 5 a 10cm
 • Vizualizacia fasady rodinneho domu, obkladom gneis G8, pásiky 5 a 10cm
 • IceGrey kamenny obklad na stene v obyvacke
 • Kamenna dyha Autumn Rustik - obyvacka
 • Kamenna dyha - obyvacka Indian Autumn
 • Kamenny obklad Gneis K6-na stene v kupelni
 • Obkladovy kamen Gneis G8
 • Obklad Romantik-masivny robustny obklad na fasade
 • Kamenny obklad Gneis G3 - obklad na sokel
 • Obklad Black Pearl-fasada domu vstup
 • Hnedy GneisG5 na fasade domu
 • Kamenny obklad G5 - pasiky 5cm na fasade domu
 • Vizualizacia fasady domu - tehlový obklad Argilla F30
 • Vizualizacia RD - tehlový obklad Argilla F30
 • Vizualizácia steny v obývačke. Obklad Travertín KLASIK pásiky 8x10-40cm, v kombinácii s podsvietenou kamennou dyhou Indian Autumn 122x61cm
 • Vizualizácia steny v obývačke. Obklad Travertín KLASIK pásiky 8x10-40cm, v kombinácii s podsvietenou kamennou dyhou Indian Autumn 122x61cm
 • Vizualizácia fasády rodinného domu - obkladovy kamen Gneis G5