Kamenné obklady a ich rozdelenie.
Roztriediť kamenné obklady je možné z viacerých hľadísk.

Obkladový kameň najčastejšie rozdeľujeme podľa druhu suroviny resp. horniny, spôsobu spracovania, hrúbky a hmotnosti kamenného obkladu, prípadne podľa jeho farby.


Kamenné obklady podľa druhu suroviny.

Umelý kameň - betónové obklady

Aj keď ozančenie umelý kameň nie je technický presný, umelý obkladový kameň dobrej kvality nemusí byť zlá volba. . Na trhu je viacero slovenských ako aj zahraničných výrobcov. Kvalita výrobkov býva v celku dobrá, žial čím kvalitnejšie spracovanie a vernejšia podobizeň s prírodným kameňom, cena tohto obkladu stúpa a je zrovnateľná s prírodným kameňom.

Sadrové obklady

Zväčša ide o pokusy poľských firiem o napodobeninu prírodného kameňa za čo najnižšiu cenu. Žial kvalita a hlavne pevnosť býva veľmi slabá. Sadrový obklad je vhodný maximálne do interiéru, a aj to na miesta s minimálnym oderom. Jediným pozitívom týchto akože kamenných obkladov je ich nízka cena.

Obklady z prírodného kameňa

Prírodný kameň má samozrejme svoje výhody aj nevýhody v porovnaní s ostatnými obkladmi. Najväčšie rozdiely medzi prírodnými obkladmi v porovnaní so sadrovými je vyššia cena a hmotnosť, avšak kvalitatívne hľadisko je jednoznačne na strane prírodného kameňa.
Pri porovnaní umelých betónových obkladov s kamennými obkladmi je možné snáď len z hľadiska farebných variácii. Umelý obkladový kameň má v podstate neobmedzené možnosti z pohľadu farebnosti. Ostatné vlastnosti akými sú napr. cena, odolnosť, hmotnosť sú veľmi podobné.


Kamenné obklady podľa spôsobu spracovania

    • umelý kameň – odliatky

Do tejto skupiny môžeme zaradiť sadrové aj betónové obklady. Spôsob výroby takmer identický, odlievaním do foriem

    • prírodný kameň štiepaný, rezaný, lámaný

Jednotlivé horniny prírodného kameňa sa odlišujú svojim charakterom a teda aj možnosťami spracovania. Najlacnejšie obklady z kameňa sú tzv. štiepaný kameň. Zväčša ide o spracovanie s najväčším podielom ručnej práce, bez ďalšieho strojového spracovania. Štiepaný kameň je možné ďalej spracovávať rezaním, lámaním alebo kombináciu. Rezaný kameň sa lepí na stenu buď ako samostatné pásiky alebo v továrňach (Čína, India) sa tieto pásiky zlepujú a tvoria tzv. obkladové panely (60x15cm, 35x18cm a pod.). Obkladové panely podstatne urýchľujú lepenie kamenného obkladu.

Hmotnosť kamenného obkladu závisí v prvom rade od suroviny a hrúbky obkladu. Najľahšie sú sadrové obklady. Hmotnosť kamenných obkladov z betónu a prírodného kameňa je veľmi podobná. Betónové obklady sú zväčša väčšej hrúbky (2-4cm) a preto ich hmotnosť je rovnaká, dokonca niekedy aj vyššia v porovnaní s prírodným kameňom. Obklady z prírodného kameňa sa najčastejšie vyrábajú v hrúbka 1-3cm, pričom hmotnosť kamenných obkladov sa pohybuje zvyčajne v rozmedzí 30-45kg/m2.