Kamenný obklad a jeho cena
Je pravda že obklady z prírodného kameňa patria medzi drahšie?

Či už staviate nový dom, alebo renovujete starý, vždy ste obmedzený určitým rozpočtom. Každý investor hľadá materiál, ktorý splní požiadavku na vzhľad ale aj dostupnú cenu. Je teda tvrdenie, že obklady z kameňa sú drahšie ako ostatné?


Koľko teda stojí kamenný obklad? Toto je rovnaká otázka ako "koľko stojí napr. auto". Všetko má svoju cenu a to platí aj pri výrobkoch z prírodného kameňa. Cena obkladov z prírodného kameňa sa odvíja od viacerých skutočností ako sú napr. náklady na ťažbu, spôsob spracovania, druh povrchovej úpravy, doprava a pod.

Najlacnejši obkladový kameň je štiepaný kameň. Štiepaný kameň má síce veľký podiel ručnej práce, ale ťažba a štiepanie je pomerne jednoduchá. Cena štiepaného obkladového kameňa sa pohybuje priemerne v rozmedzí 6 - 15 € za meter štvorcový. Na trhu len veľmi ťažko nájdete lacnejší obklad, hlavne ak  prihliadneme na odolnosť a bezúdržbovosť tehto druhu obkladu.

Ďalšou z možností je obkladový kameň pílený na tenšie pásiky.  Cena takto spracovaného kameňa sa veľmi odlišuje hlavne od druhu kameňa, lokality ťažby, krajiny pôvodu. Vo všeobecnosti sa dá povedať že obkladové pásiky sa pohybujú v cenovej hladine 20 až 40 € za meter štvorcový, teda aspoň kamenné obklady v našej ponuke. V našej firme sa snažíme vyhľadávať vkusné a cenovo dostupné obklady a preto aj naša ponuka kamenných obkladov v kategórii 25 až 35 € je najpočetnejšia.
A práve toto cenové rozpätie je veľmi podobné aj pri umelom kameni alebo tehlových obkladoch. Čiže cena kameňa je rovnaká, často až nižšia v porovnaní s napodobneninami z betónu. Jediným miestom, kde kamenné obklady nedokážu konkurovať umelým kameňom je variácia farieb. Na opačnej strane, vzhľad prírodného kameňa je možný síce napodobniť ale nikdy nie verne skopírovať. 

Exkluzívne, a teda aj o niečo drahšie kamenné obklady sú jedinečné svojim vzhľadom a náročnejším spracovaním. Aj materiálová charaktiristika svädčí o danej kategórii. V ponuke sú výberové bridlice, obklady z mramoru a travertínu. Do tejto cenovej kategórie sa už radia aj veľkoformátové obklady určené na obklady a dlažby pre interiér. Obkladové pásiky z mramoru, bridlice a travertínu sa pritom pohybujú v ešte stále dostupnej cenovej hladine 35-45 €. Veľkoformátové obklady a dlažby prevažne z travertínu ponúkame v cenách cca. 40 - 50 €, čo sú naozaj bezkonkurenčné ceny nielen na našom ale aj európskom trhu. Pri týchto cenách hravo konkurujeme aj exkluzívnym keramickým dlažbám.